Чия хата, того й правда: перевірка забудовника за всіма параметрами

Лип 02, 2016 Чия хата, того й правда: перевірка забудовника за всіма параметрами

   Мешканці зупиняють транспорт, влаштовують пікет, тому що обурені діями забудовника. Не минуло і декількох років після завершення будівництва, а споруду вже вкрили тріщини, стіни оповила пліснява, подекуди стирчать дроти. В багатоповерхівці досі немає газу, а прибудинкова територія необлаштована та неосвітлена. З маленькими дітьми гуляти бояться. Ба більше, документи взагалі «липові» і довести що-небудь практично неможливо. Знайома ситуація?

   Вагітна Наталія Іваніцька з чоловіком та старшою донькою (сім’я зі Львова) вселилася ще рік тому у новобудову, проте до сих пір сім’я не може ані помитися нормально ані швидко їсти зробити. Рятує лише маленька електрична плита. Жінка розповідає, що узимку грілися лише обігрівачем, а через відсутність відповідного опалення стіни новенького помешкання вкрила пліснява. У будівельній компанії (назву жінка не наважується називати) всі звинувачення відкидають, а міська рада наголошують на тому, що цій компанії жодних дозволів на будівництво не видавали. Мешканці цього горезвісного будинку жаліються, що їхнє життя перетворилося на страшний сон і тепер не вдасться оминути судової тяганини. Що потрібно робити, аби не потрапити в пастку будівельних афер? Будьте обачні та перевіряйте документи.

   Юрист ріелторської компанії «Перша ріелторська група» – Микола застерігає, що пакет документів на будівництво може різнитися, тому що все залежить від категорії складності об”єкта будівництва. Відповідно до Закону України «Про містобудівну діяльність» всі об”єкти будівництва поділяються на п”ять категорій складності.

   По-перше, перевірте репутацію забудовника. Кольорові рекламні буклети та поради менеджера з продажу потрібно відкинути якнайдалі. Поцікавтеся попередньою діяльністю компанії, особисто ознайомтеся з попередніми об’єктами будівництва, поспілкуйтеся з мешканцями та почитайте відгуки в інтернеті на відповідних форумах.

   По-друге, занотуйте список документів, які варто перевірити в компанії. Пам’ятайте, що чим швидше Ви отримали документи, тим, теоретично, більшу довіру можна проявляти до забудовника. Також враховуйте, що надані Вам документи можна перевірити на дійсність за допомогою інформаційних ресурсів органів державної влади в мережі Інтернет.

   По-третє, намагайтесь знайти всю доступну інформацію щодо власників житлового комплексу. Якщо інформація практично відсутня чи лиця, які представляють забудовника ніяким чином не контактують із соціумом і, власне, з потенційними клієнтами (через рекламу, журналістів чи у соцмережах), отже, таких забудовників краще уникати.

   Для того, аби не втрапити у квартирну «кабалу», вам необхідно бути ознайомленими із теоретичною стороною стосунків між забудовником та клієнтом. Мова йде про пакет документів, які потрібно в обов’язковому порядку перевіряти, перед складанням договору на купівлю житла.

Перелік документів:

1)Документи на землю (право власності/оренди) Зверніть увагу на назву компанії-забудовника, відповідність розміру та призначення території, а також термін оренди. Важлива юридична чистота отримання земельної ділянки та можливість спростування прав забудовника на неї.

2)Містобудівні умови та обмеження (проектна документація, зареєстрована декларація про початок будівельних робіт) Перевірте вимоги з благоустрою, обмеження щодо будівництва та назву/місце розташування об’єкту, кваліфікаційні сертифікати проектувальників, експертиза проекту. Декларація про початок будівельних робіт повинна бути зареєстрована архітектурно- будівельним контролем. Також зауважте до якої категорії складності належить об’єкт. Відповідно до Постанови КМУ від 27.04.2011 року “Про затвердження Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорії складності” до даних об’єктів відносяться об’єкти розраховані на постійне (або) періодичне перебування більше 500 осіб. Обов'язково перевірте на сайті ДАБК справжність цієї декларації.

3)Технічні умови (водопостачання, каналізації, електропостачання, газопостачання) Наявність технічних умов дає гарантію, що забудовник має на меті завершити будівництво об’єкта та здати його в експлуатацію.

4)Договір на будівництво (ліцензія, правовстановлюючі документи) Ознайомтеся з запланованими датами початку і закінчення будівництва, ліцензією. Дата отримання ліцензії показує наскільки давно забудовник на ринку, чи має досвід. Правовстановлюючі документи забудовника показують кількість засновників/підрядчиків та юридичні зв’язки між ними, розмір статутного фонду.

5)Проектна документація для інвестування Перевірте технічні характеристики квартир/будинку, перелік встановленого обладнання, планування квартир, планування поверху, план благоустрою прибудинкової території. По-третє, вивчіть договір до підписання. Ви маєте право отримати копії угоди та ознайомитися з документами вдома. Проаналізуйте умови угоди, визначте яку відповідальність бере на себе забудовник й у яких саме випадках. Зверніть увагу також на штрафні санкції, терміни введення об’єкта у експлуатацію та порядок оформлення право власності. Отже, щоб не потрапити до пастки будівельних афер, потрібно ознайомитися з усіма документами, прорахувати можливі проблемні моменти, знати права тазабов’язання двох сторін та особисто контролювати процес будівництва.

Зворотній Зв'язок

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш телефон (обов'язково)

×